Víte, co děláme
Podpora spolupráce škol a firem
V Národním ústavu pro vzdělávání (NÚV) všestranně pomáháme rozvíjet všeobecné, odborné, umělecké a jazykové vzdělávání a podporujeme školy v oblasti pedagogicko-psychologického, výchovného a kariérového poradenství a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Velkou pozornost věnujeme kvalitě poskytovaného vzdělání a úrovni absolventů – připravili jsme například novou závěrečnou zkoušku pro žáky učebních oborů s využitím jednotných zadání, která umožňují sjednotit úroveň závěrečných zkoušek na různých školách.
S důrazem na zkvalitnění odborné přípravy absolventů podporujeme také spolupráci středních škol a zaměstnavatelů. Jako partneři Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR jsme se od prosince 2012 do října 2015 podíleli na realizaci projektu Podpora spolupráce škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi (Pospolu). Do aktivit projektu se zapojili také zaměstnavatelé a zástupci veřejné sféry ve školství, kteří tvořili třináctičlennou komisi sociálních partnerů.
Cílem projektu financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR bylo především navrhnout systémové změny, které povedou k efektivnější a snadnější spolupráci škol a zaměstnavatelů. Přehled systémových doporučení projektu Pospolu, která vznikla na základě diskusí se sociálními partnery a v praxi je ověřila síť 38 škol a 115 aktivních zaměstnavatelů, firem i dalších subjektů, najdete na adrese http://pospolu.rvp.cz/doporuceni. Přehledný souhrn činností v projektu včetně jeho výstupů naleznete v Souhrnné závěrečné zprávě.
V projektu Pospolu jsme vytvořili také řadu užitečných nástrojů pro usnadnění plánování, realizace a vyhodnocení spolupráce konkrétních středních škol a zaměstnavatelů.
Nástroje na podporu spolupráce škol a zaměstnavatelů
-
Publikace Kráčíme Pospolu k efektivnější spolupráci škol a firem ukazuje školám cestu, jak navázat spolupráci se zaměstnavateli a jak zkvalitnit již existující spolupráci.
-
Průvodce firmy k navázání spolupráce se školou popisuje jednotlivé kroky od navazování spolupráce až po náležitosti smlouvy a zároveň uvádí legislativní, finanční a daňové aspekty spolupráce.
-
On-line aplikace pro plánování spolupráce při odborném výcviku a odborné praxi usnadňuje komunikaci škol a zaměstnavatelů a podporuje kvalitu praktického vyučování.
-
Kurz Instruktor praktického vyučování je určen pro vzdělávání odborníků z praxe, kteří se podílejí na výuce žáků jako instruktoři ve firmách.
-
Adresář zastřešujících zaměstnavatelských subjektů obsahuje přehled zaměstnavatelských asociací, svazů, cechů a dalších institucí připravených podpořit navazování a rozvoj spolupráce středních odborných škol se zaměstnavateli.
-
Metodický materiál Naše škola koná novou závěrečnou zkoušku ve firmě informuje o možnostech konání praktických závěrečných zkoušek podle jednotného zadání ve firmách.
-
Jednotky učení ECVET umožňují přesně definovat obsah praktického vyučování žáků nebo stáží učitelů na pracovištích zaměstnavatelů.
-
Formulář Kritéria kvalitní přípravy pomáhá vyhodnotit kvalitu poskytovaného praktického vyučování ve firmách.
-
Metodické publikace pro konkrétní skupiny oborů vzdělání vyšly v edičních řadách Profilová maturitní zkouška, Z praxe škol, Metodický inspiromat, Motivační workshopy a Čtenářské dovednosti pro praxi.
Pospolu a RPTV
Pospolu jako systémový projekt pro veškeré střední odborné školství s větším zaměřením na technické obory vzdělání se aktivně zapojil do kampaně Roku průmyslu a technického vzdělávání (RPTV). Vše o zapojení projektu Pospolu do kampaně RPTV najdete zde. |
|
Registrace k odběru novinek
K odběru novinek z oblasti spolupráce středních odborných škol a zaměstnavatelů se můžete přihlásit zde:
Kontakt
korespondenční adresa projektu:
Národní ústav pro vzdělávání
Weilova 1271/6, Praha 10, 102 00
e-mail projektu: pospolu.info@nuv.cz